Plávajúce trhy v delte rieky Mekong patria k top cestovateľským zážitkom vo Vietname. Čítajte ako sa na ne dostať, koľko vás to bude stáť a čo všetko od tohto výletu čakať.

Čo sú to vlastne plávajúce trhy?

Delta Mekongu je najúrodnejšou časťou Vietnamu. Výhodné klimatické podmienky a nekonečne veľa ramien a bočných kanálikov Mekongu poskytujú priestor pre množstvo ryžových políčok a fariem s najrôznejšími druhmi exotického ovocia (najčastejšie kokos, ananás a mango). Je to skrátka farmársky raj.

A tam kde sa darí farmárom, sa logicky darí aj obchodu. Hlavné mesto regiónu – Can Tho (vzdialené iba cca 150km od Ho Chi Min City) je samo o sebe jedným veľkým trhom. Avšak tie najzaujímavejšie trhy sa nachádzajú ešte kúsok ďalej – priamo na vode. Ľudia na rieke prakticky žijú a ešte donedávna sa v tomto regióne inak ako po vode ani pohybovať nedalo. Bolo preto logické obchodovať priamo na rieke – doslova z lode na loď.

Pokrok sa však zastaviť nedá, cestná sieť sa zahusťuje a z roka na rok pribúdajú nové mosty. Veľkosť a význam plávajúcich trhov sa neustále zmenšuje. Aj preto sme veľmi radi, že sa nám tento jedinečný zážitok ešte podarilo zažiť.

Plávajúce trhy Phong Dien, Mekong
Plávajúce trhy Phong Dien, Mekong

Ako sa dostať na plávajúce trhy?

V delte Mekongu sa nachádza viacero plávajúcich trhov, niektoré sú menšie, niektoré väčšie. Pre všetky však platí, že najživšie sú skoro ráno, tesne pred a po východe slnka. Preto sa pripravte, že si budete musieť privstať 🙂

Z mesta Can Tho sú vynikajúco dostupné najväčšie plávajúce trhy na Mekongu – Cai Rang a tiež menšie, ale o to viac autentickejšie plávajúce trhy – Phong Dien.

Na plávajúce trhy sa logicky dá dopraviť iba po vode – v Can Tho si preto musíte zabezpečiť sprievodcu s loďkou. Možností je viacero:

  • môžete náhodne hľadať sprievodcov v centre Can Tho (najviac sa ich pohybuje na promenáde pri Ho Chi Minhovej soche),
  • môžete sa obrátiť priamo na svoj hotel – každý spolupracuje s nejakými sprievodcami, ktorí vám výlet zabezpečia,
  • alebo sa môžete rozhodnúť využiť službu niektorej z lokálnych agentúr.

My sme sa rozhodli pre poslednú možnosť a dôverovať agentúre Hieu’s Tour, ktorú odporúčala lonelyplanetka. A dobre sme urobili. Sprevádzal nás veľmi milý chalan (Luca) s dobrou angličtinou a s veľkými znalosťami regiónu.

Výlet si je potrebné rezervovať minimálne deň vopred, keďže na plávajúce trhy sa vyráža už veľmi skoro ráno. Pozor, ak do Can Tho prídete neskoro večer (po 20:00), môže sa stať, že už nikoho nezoženiete. Aj preto sme boli vďační za Hieu’s Tour, ktorí mali otvorené dlho do noci.

Plávajúce trhy Phong Dien, Mekong
Plávajúce trhy Phong Dien, Mekong

Koľko vás výlet na plávajúce trhy bude stáť?

Cena výletu bude veľmi závisieť od toho, akého sprievodcu, či agentúru použijete a ako dlho bude výlet trvať. Orientačne sa ceny (za osobu) pohybujú v rozmedzí od 200 000 VND (7 EUR) za lokálneho sprievodcu s malou loďkou a chabou angličtinou, až po 30 – 40 EUR za pohodlnejšie poldňové výlety na väčšich loďkách, s rôznorodým programom a návštevou oboch trhov.

Hieu’s Tour mali v ponuke viacero variantov. My sme sa rozhodli pre variant s menšou loďkou (do 5 osôb). Nevýhoda: je potrebné skôr vstávať, pretože malej loďke dlhšie trvá, kým sa na trhy dostane. Výhoda: Tento variant bol najlacnejší v ponuke (29 EUR na osobu). Zároveň motor na malej loďke menej hučí, ste v malej skupinke a celý zážitok je oveľa intímnejší. My sme boli s našim rozhodnutím veľmi spokojní a nemenili by sme.

Ako výlet na plávajúce trhy prebiehal?

Ako som už spomínal, vybrali sme si spomedzi množstva variantov tento:

  • výlet na malej loďke na oba plávajúce trhy (Cai Rang aj Phong Dien),
  • návrat cez menšie kanály, pozorovanie „vidieka“ a miestneho života na rieke,
  • zástavka v továrni na výrobu ryžových rezancov,
  • v cene aj raňajky a občerstvenie ovocím zakúpeným priamo na trhoch.

Výlet začínal vyzdvihnutím taxi (tiež v cene) spred hotela skoro ráno o 4:10. Taxík nás odviezol rovno do “prístavu” na našu drevenú loďku. Nasadili sme si plávajúce vesty a vyrazili na plavbu. Po ceste sme sa zastavili na kávu, teda lepšie povedané, káva sa zastavila za nami 🙂 Loďka s občerstvením sa na chvíľu pripojila priamo k našej a my sme si mohli pochutnať na výbornej vietnamskej káve.

Po vyše hodinovej plavbe sme dorazili k menším a vzdialenejším trhom Phong Dien. Sú to typické lokálne trhy pre domácich, ktorí si v menšom množstve kupujú ovocie, zeleninu a iné suroviny pre svoju vlastnú spotrebu. Tu sme sa zastavili aj na raňajky, ktoré nám (ako inak) doviezli loďkou.

Naše raňajky na plávajúcich trhoch, najlepšia Pho Bo akú sme kedy jedli
Naše raňajky na plávajúcich trhoch, najlepšia Pho Bo akú sme kedy jedli

Ďalej nás povodili po malých bočných ramenách, kde rástli kokosové palmy, mangovníky či iné ovocné stromy. Pozorovali sme prírodu a miestnych ľudí, ktorí z rieky čerpajú naozaj maximum. Aj napriek blatovej farbe sa v nej kúpu, umývajú zuby, perú. Po pridaní špeciálnej látky z tejto vody dokonca aj varia.

Po ceste sme zastavili v „noodle factory“, kde nám nám ukázali ako sa robia ryžové rezance. Dali sme si „noodle pizza“ (pasca na turistov) a po krátkom oddychu pokračovali ďalej.

Nakoniec sme sa doplavili až na najväčšie plávajúce trhy na Mekongu – Cai Rang. Tieto trhy sú zamerané hlavne na veľkoobchodný predaj (veľké množstvá tovaru pre obchodníkov).

Sprievodca nám spomínal, že život na lodi je veľmi ťazký, ľudia trávia na lodi aj 2-3 týždne, kým predajú všetok svoj tovar a až potom sa vracajú späť domov. Na lodi za ten čas v miniatúrnej kajute spia, žijú, varia..

Plávajúce trhy Cai Rang, Mekong
Plávajúce trhy Cai Rang, Mekong
Poslednou zastávkou bolo občerstvenie najčerstvejším ananásom na svete
Poslednou zastávkou bolo občerstvenie najčerstvejším ananásom na svete

Výlet skončil približne o 11:30, takže sme ešte stihli rýchlu sprchu pred check outom v našom hoteli a vyrazili sme na ďalšie vietnamské dobrodružstvá.

Výlet k plávajúcim trhom bol úžasný zážitok, jednoznačne ho odporúčame 🙂

Pridaj komentár